Co robić z tym bólem lędźwi promieniującym do nóg?

Witam,ból kręgosłupa lędzwiowego,czasami promieniuje do nóg,często problem z wyprostowaniem ,wizyta dopiero w lipcu,czy to coś poważnego,operacja??Teraz mam rehabilitację już 2 w tym roku na ledzwiowy i szyjny,co dalej??Badanie wykonane w obrazach T1, T2-zależnych, STIR, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Tyłozmyk L5/S1 o ok. 2mm. Lordoza lędźwiowa spłycona, z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Trzony kręgów L prawidłowej wysokości. Dehydratacja i obniżenie tylnej części krążka mk L5/S1. Na poz. L5/S1 obecna niewielka, okrężna wypuklina krążka mk, modeluje worek oponowy, zwęża nieco otwory mk, modeluje nieco korzenie nerwowe L5. Na pozostałych poziomach bez cech dyskopatii. Stożek rdzenia bez zmian ogniskowych. Torbiel Tarlowa na poz. S3 ok. 10mm.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście sam opis badania MRI to za mało, by móc przesądzić o operacji, ale nie wydaje się, by była ona konieczna na tym etapie. Pani dolegliwości bólowe, promieniujące do kończyn dolnych, to skutek zmian dyskopatycznych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Wypuklina, która uciska worek oponowy, a także korzenie nerwowe oraz torbiel Tarlova mogą być odpowiedzialne za ból pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, powodujący problemy z funkcjonowaniem – w tym schylaniem się, prostowaniem czy chodzeniem.

O dyskopatii i innych problemach z kręgosłupem przeczyta Pani w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-bolu-kregoslupa.

Wskazane są konsultacje neurologiczne, a także neurochirurgiczne, ponieważ to specjalista powinien zadecydować, czy konieczna jest operacja, czy też wystarczy odpowiednio dobrana farmakoterapia oraz rehabilitacje.

O operacji kręgosłupa może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-dyskopatii-wskazania-opis-zabiegu-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.