Czy ten wynik wskazuje na rwę kulszową?

kręgosłupa L-S zachowana, ograniczona lordoza lędźwiowa z kątowym ustawieniem k. krzyżowej. Wysokość trzonów lędźwiowych i nasady łuków kręgów zachowane. Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 i w niewielkim stopniu L4-L5 obniżona, bez ewidentnych wtórnych zmian przeciążeniowych w obrębie trzonów na tych poziomach- obraz niejednoznaczny, spowodowany zmianami na tle wczesnej dyskopatii-odwodnienia tarcz międzykręgowych lub węższymi rozwojowo tarczami międzykręgowymi. Lekarz podejrzewał rwę kulszową, czy to jest to?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania nie wskazuje na znaczne odchylenia od normy, choć niewykluczone, że na odcinkach L4-S1 widoczne są początki dyskopatii. Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego może objawiać się dehydratacją dysków, czyli utratą ich pierwotnego kształtu, a co za tym idzie – zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania. To może pociągać za sobą szereg konsekwencji w postaci m.in. dolegliwości bólowych. O dyskopatii może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

W opisie badania nie pojawia się jednak wzmianka o przepuklinie dysku, która powodując ucisk wysuniętego fragmentu krążka na okoliczne struktury (w tym przypadku na nerw kulszowy) objawia się ostrym, dotkliwym bólem. Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Niewykluczone, że ból kręgosłupa, jaki Pani odczuwa związany jest z dyskopatią, choć nie jest to rwa kulszowa. Proszę skonsultować się z ortopedą, który musi skorelować opis badania ze zgłaszanymi dolegliwościami – po badaniu fizykalnym możliwe będzie potwierdzenie lub wykluczenie rwy kulszowej.

Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.