Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ten wynik wskazuje na rwę kulszową?

kręgosłupa L-S zachowana, ograniczona lordoza lędźwiowa z kątowym ustawieniem k. krzyżowej. Wysokość trzonów lędźwiowych i nasady łuków kręgów zachowane. Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 i w niewielkim stopniu L4-L5 obniżona, bez ewidentnych wtórnych zmian przeciążeniowych w obrębie trzonów na tych poziomach- obraz niejednoznaczny, spowodowany zmianami na tle wczesnej dyskopatii-odwodnienia tarcz międzykręgowych lub węższymi rozwojowo tarczami międzykręgowymi. Lekarz podejrzewał rwę kulszową, czy to jest to?
KOBIETA, 24 LAT 6 miesięcy temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opis badania nie wskazuje na znaczne odchylenia od normy, choć niewykluczone, że na odcinkach L4-S1 widoczne są początki dyskopatii. Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego może objawiać się dehydratacją dysków, czyli utratą ich pierwotnego kształtu, a co za tym idzie – zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania. To może pociągać za sobą szereg konsekwencji w postaci m.in. dolegliwości bólowych. O dyskopatii może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

W opisie badania nie pojawia się jednak wzmianka o przepuklinie dysku, która powodując ucisk wysuniętego fragmentu krążka na okoliczne struktury (w tym przypadku na nerw kulszowy) objawia się ostrym, dotkliwym bólem. Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Niewykluczone, że ból kręgosłupa, jaki Pani odczuwa związany jest z dyskopatią, choć nie jest to rwa kulszowa. Proszę skonsultować się z ortopedą, który musi skorelować opis badania ze zgłaszanymi dolegliwościami – po badaniu fizykalnym możliwe będzie potwierdzenie lub wykluczenie rwy kulszowej.

Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy