Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy te wyniki mogą powodować u mnie te objawy?

Witam, od jakiegoś czasu odczuwam ból w okolicach lędźwi, czasem promieniuje do bioder, można go porównać do przechodzącego prądu. Czasem gdy kładę się spać czuję również mrowienie w lewej stopie. Miałam rezonans magnetyczny i moje pytanie tutaj takie czy te wyniki mogą powodować u mnie te objawy czy powinnam szukać dalej? Opis rezonansu: W obrębie trzonu L1 owalny obszar wysokich sygnałów w sekwencji T1, T2 i TRIM średnicy 8mm o wyglądzie naczyniaka. Stożek rdzeniowy na poziomie krążka L1-L2. Intensywność sygnałów końcowego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowa. Rezerwa płynowa worka oponowego zachowana. Na poziomie od L1 do L4 istotnych zmian dyskopatycznych nie stwierdzono. Na poziomie L4-L5-S1 dyskretna tylna protruzja krążka międzykręgowego. Na poziomie L5-S1 zwyrodnienia stawów międzykręgowych przewężają miernie otwory międzykręgowe bez ewidentnej kompresji nerwów rdzeniowych. Wnioski: Niewielkie zmiany dyskopatyczne poziomu L4-L5 oraz spondylo dyskopatyczne L5-S1 jak w opisie. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
KOBIETA, 31 LAT 2 miesiące temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niewykluczone, że bóle lędźwiowe i zaburzenia czucia kończyny dolnej są spowodowane niewielkimi zmianami dyskopatycznymi kręgosłupa, wspomnianymi w opisie badania.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat dyskopatii kręgosłupa odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Niestety wśród częstych dolegliwości wynikających z patologii w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa wymienia się ból promieniujący do pośladka lub do nogi, tzw. czucie opaczne, czyli mrowienie czy drętwienie kończyny dolnej.

U Pani niewykluczone również, że za dolegliwości odpowiedzialny jest naczyniak – zmiana łagodna, choć mogąca powodować ucisk na nerwy, skutkujący parestezjami.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

Proszę zwrócić się do neurochirurga lub do lekarza, który skierował Panią na badanie MRI. Konieczne jest ustalenie dalszego postępowania – w tym farmakoterapii oraz rehabilitacji. Wskazana także okresowa kontrola naczyniaka – choć większość z nich ma postać łagodną, niewymagająca interwencji i przede wszystkim: niedającą żadnych objawów, to niektóre mogą gwałtownie i szybko wzrastać, co stwarza zagrożenia uciskania nerwów. Wówczas istnieje kilka metod leczenia: radioterapia, wertebroplastyka, endowaskularna embolizacja naczyniowa.

O przyczynach bólu kręgosłupa i metodach leczenia może Pani przeczytać także w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy