Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa 47-latki

Witam. Badaniem objęto odcinek Th12-S4. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych z krążków międzykręgowych L2-L3, L3-L4 i L4-L5 - zmiany dehydracyjno-degeneracyjne. Niewielka tylna, wypuklina krążka międzykręgowego L2-L3, modelująca dyskretnie przednią ścianę worka oponowego, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych.Niewielka płaska rozlana tylna wypuklina krążka międzykręgowego L3-L4 i L4-L5, wlk. 2mm, modelująca przednią ścianę worka oponowego i zachyłki boczne kanału - szczególnie lewe (modelowane przebiegające tu korzenie nerwów rdzeniowych L4 i L5). Zmianom dyskopatycznym towarzyszy osteofitoza przednich i bocznych krawędzi trzonów. Artroza stawach międzykręgowych L3-L4, L4-L5 i L5-S1. W kanale kości krzyżowej na poziomie S2 drobna torbiel okołokorzeniowa śr. 10mm. W trzonie L1 ognisko hyperintensywne w obrazach T1 i T2-zal., wlk. 6mm - naczyniak lub wysepka tłuszczowa. Proszę o jaśniejsze wytłumaczenie tych wyników i radę co dalej i czy to groźne. Mam 47 lat. Z góry dziękuję i pozdrawiam. . Proszę o jaśniejsze ich wytłumaczenie.
KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Kobieta, 25 lat. Co oznacza poniższy wynik badań rezonansu magnetycznego kręgosłupa i co należałoby z tym zrobić? Wynik: Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego w sekwencji SE, FSE, w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznych. Brak zdjęć klasycznych – ostatnią wydzieloną tarczę międzykręgową traktuję jako L5/S1. Pogłębienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Na poziomie L5/S1 niewielki ześlizg przedni na około 1,5 mm z towarzyszącą wtórną, bardziej lewostronną, przepukliną materiału tarczy międzykręgowej. Widoczne są cechy zwężenia otworów międzykręgowych na tym poziomie, zwłaszcza otworu międzykręgowego lewego oraz cechy impresji na lewy korzeń nerwowy w obrębie otworu. Kanał kręgowy bez cech zwężenia wymiarów około 15 x 28 mm. Na poziomie L4/L5 centralna protruzja materiału tarczy międzykręgowej na około 5 mm w kierunku kanału kręgowego z impresją na worek oponowy centralnie. Kanał kręgowy z cechami zwężenia wymiarów około 9 x 17 mm. Na pozostałych poziomach cech dyskolacji materiału tarcz międzykręgowych nie uwidoczniono. Innych zmian nie wykazano. Stożek rdzeniowy położony jest typowo bez patologicznych ognisk.
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Wynik badania rezonansu magnetycznego ukazuje zmiany o charakterze dyskopatii z wypuklinami w obrębie kanału kręgowego (za poziomie L4/L5) oraz bocznie w obszar otworów międzykręgowych z uciskiem korzenia nerwu wychodzącego z kręgosłupa na tym poziomie. Jest to obraz charakterystyczny dla choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych, potocznie zwane jest to "wypadniętymi dyskami".

Nie napisano z jakiego powodu wykonano to badanie, jednak rozumiem, że w związku z objawami bólowymi o charakterze rwy kulszowej.

W pierwszej kolejności proponowałabym zgłosić się z powyższym wynikiem do lekarza kierującego na badanie. Postępowanie jest uzależnione nie tylko od badania obrazowego, ale przede wszystkim od nasilenia i typu objawów. Jest bądź zachowawcze (farmakoterapia i fizjo- fizykoterapia) lub nawet operacyjne. Lekarz prowadzący powinien dalej pokierować do odpowiednich specjalistów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa 37-latki

Witam serdecznie mam pytanie co do wynikow renozansu magnetycznego kregosłupa o to wyniki Kregosłup skrzywiony lewobocznie Skkralizacja L5 wokół spłaszczonego i odwodnionego zwyrodnieniowo krazka m-kregowego L4-L5 lewostronne zmiany zwyrodnieniowe II Typu wgModic na poznimie L4-L5centralno lewoboczna przepuklina z sekwestrem lewobocznym przemieszczonym dogłowowo do połowy wyskosci L4 i uciskiem lewych nerwow rdzeniowych .
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Opisywane w badaniu zmiany mają dwojaki charakter. Jest to wynik zarówno choroby zwyrodnieniowej jak i zmian przeciążeniowych. Mogą one powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe, tj parestezje, drętwienia, ból, ucisk kończyn itp. W tej sytuacji warto zgłosić się do neurochirurga. Prawdopodobnie konieczny jest zabieg operacyjny, choć w pierwszej kolejności można wdrożyć rehabilitację.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty