Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ten wynik badania przy rwie kulszowej?

Witam, od dawien dawna zmagam się z nawracającą rwa kulszową. Leczenie farmakologiczne przynajmniej raz na pół roku. Tym razem nawet zastrzyki i tabletki nie pomagają. mam coraz większy problem z chodzeniem. Lekarz dał mi wykaz ćwiczeń abym wykonywała je w domu. Sprawiają duży ból, nawet nie wszystkich mogę zrobić. Miałam zrobiony rezonans magnetyczny. Oto jego wynik: Stwierdzono cechy degeneracji tarcz międzykręgowych L4/L5, L5/S1, wyrażone osłabieniem sygnału w obrazach T2 zależnych, co odpowiada dehydratacji oraz wymiernym obniżeniem ich wysokości, z wąskimi strefami zwyrodnieniowo-przeciążeniowej I tłuszczowo-obrzękowej zmiany sygnału struktury kostnej sąsiadujących trzonów kręgowych, z wczesnymi, zwyrodnieniowymi zaostrzeniami krawędzi tych trzonów. Na poziomie L3/L4 widoczna jest umiarkowana, tylno-dwuboczna I nieco bardziej lewostronna wypuklina tarczy międzykręgowej, z odcinkowym przyleganiem do struktur korzeniowo-nerwowych w strefie otworowej lewej. Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna, tylno-prawostronna wypuklina tarczy z cechami uszkodzenia jej pierścienia włóknistego od strony prawej, z częściowym zwężeniem otworów międzykręgowych-bardziej prawego z odcinkową kompresją struktur korzeniowo-nerwowych tam przebiegających. Na poziomie L5/S1 rozległa, tylno-centralno-lewostronna, zachyłkowa wypuklina tarczy na głebokości do ok 7mm, z uciskiem lewego korzenia nerwowego. Stożek rdzeniowy prawidłowy. Wyprostowanie lordozy lędźwiowej z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyzowej. Niestety nic z tego nie rozumiem. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 36 LAT 6 miesięcy temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opis badania wskazuje na rozległe uszkodzenia w strukturze dysków. Dyski czy też krążki międzykręgowe są naturalnym amortyzatorem, znajdującym się pomiędzy każdym kręgiem. Gwarantują prawidłową ruchomość stawów kręgosłupa, ale też gwarantują bezpieczeństwo jego funkcjonowania. Wskutek wielu czynników, w tym zwyrodnień spowodowanych wiekiem, ale też i chorób lub wad postawy, może dojść do degeneracji krążka międzykręgowego.

U Pani zmiany obejmują kilka poziomów – dyski podlegają dehydratacji (czyli odwodnieniu, co znaczy, że straciły swój pierwotny kształt i formę amortyzującej poduszeczki) oraz uwypukleniu, to jest wysunięciu. To z kolei prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania kręgosłupa, utraty stabilności oraz – co wskazuje opis badania – ucisku struktur korzeniowych. Szerzej omawia tę kwestię artykuł pod adresem:https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Ucisk dysków na korzenie daje dolegliwości w postaci bólu, manifestującego się np. rwą kulszową. Nerw kulszowy zazwyczaj ulega uszkodzeniu z powodu zwyrodnień kręgosłupa (np. dyskopatii na poziomie L5-S1, ja kto ma miejsce w Pani przypadku), powodujących ucisk dysku na korzenie nerwowe. Więcej w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Dolegliwość ta ma charakter nawracający, ponieważ zazwyczaj leczenie obejmuje niwelowanie stanu zapalnego. Gdy to nie daje rezultatu, a badania wykazują potężne przepukliny, niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Proszę skonsultować swoje dolegliwości oraz wynik MRI ze specjalistą – najlepiej neurochirurgiem, który poinformuje Panią, czy jest konieczność leczenia operacyjnego. Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy