Co oznacza ten wynik badania przy rwie kulszowej?

Witam, od dawien dawna zmagam się z nawracającą rwa kulszową. Leczenie farmakologiczne przynajmniej raz na pół roku. Tym razem nawet zastrzyki i tabletki nie pomagają. mam coraz większy problem z chodzeniem. Lekarz dał mi wykaz ćwiczeń abym wykonywała je w domu. Sprawiają duży ból, nawet nie wszystkich mogę zrobić. Miałam zrobiony rezonans magnetyczny. Oto jego wynik: Stwierdzono cechy degeneracji tarcz międzykręgowych L4/L5, L5/S1, wyrażone osłabieniem sygnału w obrazach T2 zależnych, co odpowiada dehydratacji oraz wymiernym obniżeniem ich wysokości, z wąskimi strefami zwyrodnieniowo-przeciążeniowej I tłuszczowo-obrzękowej zmiany sygnału struktury kostnej sąsiadujących trzonów kręgowych, z wczesnymi, zwyrodnieniowymi zaostrzeniami krawędzi tych trzonów. Na poziomie L3/L4 widoczna jest umiarkowana, tylno-dwuboczna I nieco bardziej lewostronna wypuklina tarczy międzykręgowej, z odcinkowym przyleganiem do struktur korzeniowo-nerwowych w strefie otworowej lewej. Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna, tylno-prawostronna wypuklina tarczy z cechami uszkodzenia jej pierścienia włóknistego od strony prawej, z częściowym zwężeniem otworów międzykręgowych-bardziej prawego z odcinkową kompresją struktur korzeniowo-nerwowych tam przebiegających. Na poziomie L5/S1 rozległa, tylno-centralno-lewostronna, zachyłkowa wypuklina tarczy na głebokości do ok 7mm, z uciskiem lewego korzenia nerwowego. Stożek rdzeniowy prawidłowy. Wyprostowanie lordozy lędźwiowej z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyzowej. Niestety nic z tego nie rozumiem. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania wskazuje na rozległe uszkodzenia w strukturze dysków. Dyski czy też krążki międzykręgowe są naturalnym amortyzatorem, znajdującym się pomiędzy każdym kręgiem. Gwarantują prawidłową ruchomość stawów kręgosłupa, ale też gwarantują bezpieczeństwo jego funkcjonowania. Wskutek wielu czynników, w tym zwyrodnień spowodowanych wiekiem, ale też i chorób lub wad postawy, może dojść do degeneracji krążka międzykręgowego.

U Pani zmiany obejmują kilka poziomów – dyski podlegają dehydratacji (czyli odwodnieniu, co znaczy, że straciły swój pierwotny kształt i formę amortyzującej poduszeczki) oraz uwypukleniu, to jest wysunięciu. To z kolei prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania kręgosłupa, utraty stabilności oraz – co wskazuje opis badania – ucisku struktur korzeniowych. Szerzej omawia tę kwestię artykuł pod adresem:https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Ucisk dysków na korzenie daje dolegliwości w postaci bólu, manifestującego się np. rwą kulszową. Nerw kulszowy zazwyczaj ulega uszkodzeniu z powodu zwyrodnień kręgosłupa (np. dyskopatii na poziomie L5-S1, ja kto ma miejsce w Pani przypadku), powodujących ucisk dysku na korzenie nerwowe. Więcej w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Dolegliwość ta ma charakter nawracający, ponieważ zazwyczaj leczenie obejmuje niwelowanie stanu zapalnego. Gdy to nie daje rezultatu, a badania wykazują potężne przepukliny, niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Proszę skonsultować swoje dolegliwości oraz wynik MRI ze specjalistą – najlepiej neurochirurgiem, który poinformuje Panią, czy jest konieczność leczenia operacyjnego. Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.