Niewielkie skrzywienie kręgosłupa lędzwiowego

Opis badania: Niewielkie skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego na stronę lewą z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Trzony kręgów lędzwiowo-krzyżowych o prawidłowej wysokości i prawidłowych sygnałach. Odcinkowe nierówności blaszek granicznych w przejściu piersiowo -lędzwiowym. Tarcze międzykręgowe o prawidłowej wysokości i obniżonych sygnałach - zaburzenia uwodnienia. Na poziomie L1/2 dyskretne prawoboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej. Na poziomie L2/3 uwypuklona obwodowo tarcza międzykręgowa z wypuklina tylno- lewoboczna, która uciska worek oponowy i zwęża początkowy odcinek kanału korzeniowego. Na poziomie L3/4 niewielkie uwypuklenie tarczy międzykręgowej. na poziomie L4/5 uwypuklona nieregularne ku tyłowi i na stronę prawą tarcza międzykręgowa uciska worek oponowy. Bocznie uwypuklona tarcz dochodzi do poziomu nerwów z odcinkowym modelowaniem nerwu prawego. Na poziomie L5/S1 obwodowe uwypuklenie tarczy międzykręgowej, które modeluje nieznacznie worek oponowy. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego, bez cech patologii. W obrębie kory nerki prawej widoczny torbiel śr. 12mm. Wnioski: Spondyloza lędzwiowa-dyskopatia wielopoziomowa, głównie na poziomie L2/3, L4/5.

Właściwie nie zostało zadane żadne pytanie na temat opisu prawdopodobnie TK kręgosłupa. Opis oznacza: Niewielkie skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego na stronę lewą z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. - oznacza skoliozę, czyli skrzywienie kręgosłupa w stronę lewą z nadmiernie skrzywioną kością krzyżową w stosunku do odcinka lędźwiowego kręgosłupa; Trzony kręgów lędźwiowo-krzyżowych o prawidłowej wysokości i prawidłowych sygnałach. - prawidłowa budowa trzonów kręgów; Odcinkowe nierówności blaszek granicznych w przejściu piersiowo -lędźwiowym. - odcinkowe zmiany zwyrodnieniowe w zakresie kości stykających się trzonów kręgów; Tarcze międzykręgowe o prawidłowej wysokości i obniżonych sygnałach - zaburzenia uwodnienia. - zmniejszone uwodnienie dysków międzykręgowych; Na poziomie L1/2 dyskretne prawoboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej. - nieznaczna przepuklina prawoboczna krążka międzykręgowego między 1 a 2 kręgiem lędźwiowym; Na poziomie L2/3 uwypuklona obwodowo tarcza międzykręgowa z wypuklina tylno- lewoboczna , która uciska worek oponowy i zwęża początkowy odcinek kanału korzeniowego. - przepuklina tylno-lewoboczna krążka międzykręgowego między 2 a 3 kręgiem lędźwiowym powodująca ucisk na początkową część korzenia nerwowego; Na poziomie L3/4 niewielkie uwypuklenie tarczy międzykręgowej. - nieznaczna przepuklina krążka międzykręgowego między 3 a 4 kręgiem lędźwiowym; Na poziomie L4/5 uwypuklona nieregularne ku tyłowi i na stronę prawą tarcza międzykręgowa uciska worek oponowy. - przepuklina tylno-prawoboczna krążka międzykręgowego między 4 a 5 kręgiem lędźwiowym powodująca ucisk na "otoczkę" korzenia nerwowego; Bocznie uwypuklona tarcza dochodzi do poziomu nerwów z odcinkowym modelowaniem nerwu prawego. - i uciska zniekształcając jego przebieg korzeń nerwowy; Na poziomie L5/S1 obwodowe uwypuklenie tarczy międzykręgowej, które modeluje nieznacznie worek oponowy. - przepuklina krążka międzykręgowego między 5 kręgiem lędźwiowym a 1 kręgiem krzyżowym powodująca niewielki ucisk na "otoczkę" korzenia nerwowego; Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych. - zmiany zwyrodnieniowe stawów między wyrostkami kręgów; Końcowy odcinek rdzenia kręgowego , bez cech patologii. - obraz prawidłowy; W obrębie kory nerki prawej widoczny torbiel śr. 12mm. - występowanie niewielkiej torbieli w zakresie kory nerki lewej; Wnioski: Spondyloza lędźwiowa, dyskopatia wielopoziomowa, głównie na poziomie L2/3, L4/5. - oznacza Zwyrodnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wypadania dysków; międzykręgowych na różnych poziomach kręgosłupa, głównie między 2 a 3 i 4 a 5 kręgiem lędźwiowym.