Czy konieczna jest operacja kręgosłupa w tej sytuacji?

Czy mój kręgosłup wymaga ingerencji chirurgicznej. Wynik rezonansu: Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykazuje spłycenie lordozy szyjnej z kyfotycznym ustawieniem. Obecne są dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w postaci brzeżnych powyciągań krawędzi trzonów zwłaszcza na poziomach C5/C6, C6/C7. Na poziomie C5/C6 obecna jest pośrodkowa, zbaczająca na stronę prawą mała wypuklina krążka międzykręgowego która modeluje worek oponowy. Na poziomie C6/C7 widoczna jest szerokopodstawna, prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego która uciska worek oponowy, wpukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość około 4,5mm oraz wraz z zmianami zwyrodnieniowymi powoduje umiarkowane zwężenie otworów międzykręgowych przylegając do nerwów rdzeniowych. Krążki międzykręgowe na poziomach C5/C6, C6/C7 wykazują dyskretne, degeneracyjne obniżenie sygnału i wysokości. Na poziomach C3/C4, C4/C5, C7/Th1, Th1/Th2, Th2/Th3 stwierdza się dyskretne uwypuklenia części tylno-bocznych krążków międzykręgowych o charakterze małych wypuklin przylegające do worka oponowego. Obraz umiarkowanych zmian zwyrodnieniowych oraz największej wypukliny na poziomie C6/C7 wpuklającej się w obręb kanału kręgowego na głębokość około 4,5mm. Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku szyjnym pozostaje w granicach normy. Obraz rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym jest prawidłowy, bez widocznych zmian ogniskowych. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykazuje ustawienie kręgosłupa w łagodnej lordozie. Obecne są umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe w postaci brzeżnych powyciągań krawędzi trzonów oraz umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe w zakresie stawów międzykręgowych. Na poziomie L4/L5 widoczna jest wypuklina krążka międzykręgowego która modeluje worek oponowy oraz przylega do korzeni nerwowych. Na poziomie L5/S1 stwierdza się pośrodkową, zbaczającą na stronę prawą wypuklinę krążka międzykręgowego która modeluje worek oponowy, przylega do prawego korzenia nerwowego oraz dyskretnie zwęża otwory międzykręgowe. W części tylnej krążka międzykręgowego na tym poziomie obecna jest strefa podwyższonego sygnału wskazująca na pęknięcie pierścienia włóknistego – strefa hiz. Ostatnia przestrzeń międzykręgowa została określona jako S1/S2 hipoplastyczna. Blaszki graniczne trzonów lędźwiowych są pogłębione z obecnością guzków Schmorla. Krążek międzykręgowy na poziomie L5/S1 wykazuje degeneracyjne obniżenie sygnału i obniżenie wysokości. Innych cech ucisku na struktury wewnątrzkanałowe nie wykazano. Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym pozostaje w granicach normy. Widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego oraz korzenie ogona końskiego są prawidłowe, bez zmian ogniskowych. Obraz wczesnych zmian zwyrodnieniowych oraz wypukliny krążka międzykręgowego na poziomie L4/L5 i większej pośrodkowo-prawobocznej przepukliny na poziomie L5/S1.
KOBIETA, 46 LAT 11 miesięcy temu

Nie ocenia się samego badania mr ale w połączeniu z objawami i badaniem lekarskim, tym bardziej decyzja o leczeniu operacyjnym powinna zapaść po tymże.