Wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa 30-latki
interpretacja ??badanie MR cz1. wykazuje prawostronną rotacyjną skoliozę oraz pogłębienie lordozy lędźwiowej.Prawie poziome ustawienie kości krzyżowej. Obecny jest szczątkowy krążek międzykręgowy na poziomie s1/s2 Na poziomie L4/L5 i L5/S1 obecne są umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgowych w postaci brzeżnych powyciągań powierzchni trzonów.Na poziomie L4/L5 stwierdza się pośrodkową zbaczającą na stronę prawą wypuklinę krążka międzykręgowego interpretacja MR cz2, która uciska na worek oponowy, korzenie nerwowe orazzwęża prawy otwór międzykręgowy.Na poziomie L/S1 widoczna jest szerokopostawna zbaczająca na stronę lewąprzepuklina krążka międzykręgowego, która uciska na worek oponowy, korzenie nerwowe w większymstopniu po stronie lewej oraz powoduje zwężenie otworów międzykręgowych obustronnie. Krążki międzykręgowe na poziomach L4/L5wykazują degeneracyjne obniżenie sygnału i wysokości.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Witam! Wszystkie opisane zmiany są wynikiem zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa. Uciska na worek oponowy jest wskazaniem do chirurgicznego odbarczenia. W przypadku tak zaawansowanych zmian zarówni rehabilitacja jak i sama farmakoterapia nie przyniosą spektakularnych rezultatów. dlatego proponuję skonsultować wynik z neurochirurgiem.