Wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa 30-latki

interpretacja ??badanie MR cz1. wykazuje prawostronną rotacyjną skoliozę oraz pogłębienie lordozy lędźwiowej.Prawie poziome ustawienie kości krzyżowej. Obecny jest szczątkowy krążek międzykręgowy na poziomie s1/s2 Na poziomie L4/L5 i L5/S1 obecne są umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgowych w postaci brzeżnych powyciągań powierzchni trzonów.Na poziomie L4/L5 stwierdza się pośrodkową zbaczającą na stronę prawą wypuklinę krążka międzykręgowego interpretacja MR cz2, która uciska na worek oponowy, korzenie nerwowe orazzwęża prawy otwór międzykręgowy.Na poziomie L/S1 widoczna jest szerokopostawna zbaczająca na stronę lewąprzepuklina krążka międzykręgowego, która uciska na worek oponowy, korzenie nerwowe w większymstopniu po stronie lewej oraz powoduje zwężenie otworów międzykręgowych obustronnie. Krążki międzykręgowe na poziomach L4/L5wykazują degeneracyjne obniżenie sygnału i wysokości.

Witam! Wszystkie opisane zmiany są wynikiem zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa. Uciska na worek oponowy jest wskazaniem do chirurgicznego odbarczenia. W przypadku tak zaawansowanych zmian zarówni rehabilitacja jak i sama farmakoterapia nie przyniosą spektakularnych rezultatów. dlatego proponuję skonsultować wynik z neurochirurgiem.