Wyniki badania MR kręgosłupa: co mogę zrobić, aby uniknąć operacji?

Badanie MR kręgosłupa szyjnego w sekwencji SE, FSE (obrazy T-1 i T-2 zależne oraz T2-zależne z saturacją tłuszczu), w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Badanie MR kręgu szyjnego wykazuje zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z kyfotycznym ustawieniem na poziomie C5/C6. Trzon kręgowy C5 jest przesunięty ku tyłowi względem C6 ok. 6 mm. Na tym poziomie tylna częśćtrzonów C5 i C6 uciska worek oponowy, korzenie nerw., zwłaszcza po prawej stronie oraz modeluje rdzeń kręgowy. Krążek m-k na tym poziomie skrajnie zwężony, częściowo nawet niewidoczny. Blaszki graniczne, opisywanych trzonów, są nierówne. Obraz odpowiada wytworzeniu się częściowego bloku kostnego. Na poziomie C6/C7 obecna jest duża szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca na worek oponowy, korzenie nerw. Na poziomie C4/C5 obecna jest pośrodkowo-prawoboczna wypuklina krążka międzykręgowego, modelująca worek oponowy i korzenie nerwowe zwłaszcza prawe. Trzony kręgowe C5,C6 i C7 oraz częściowo C4 wykazują podwyższenie sygnału w obrazach T1 i T2 zależnych o charakterze przebudowy tłuszczowej. W tylnej częśći kanału kręgowego od C5 do Th1 obecne są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych, co powoduje ucisk na worek oponowy w częściach tylnych. Na poziomie C6/C7 i C7/Th1 obecne są również nierówne blaszki graniczne. Co mogę zrobić, aby uniknąć operacji? Dziękuję za uwagę.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Badanie MRI kręgosłupa szyjnego wykazało w nim zaawansowane zmiany. Dochodzi do ucisku na worek oponowy. Może być to przyczyną silnych dolegliwości bólowych oraz zaburzeń neurologicznych.
Konieczna jest konsultacja neurochirurgiczna. Raczej bez zabiegu operacyjnego się nie obędzie. Należy pamiętać, że operacja nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Wcześniej warto udać się na zabiegi rehabilitacyjne.
Pozdrawiam