Czy rwa kulszowa ma wpływ na ciążę?

Witam, mam 42 lata i właśnie dowiedziałam się, ze jestem w ciąży. Niedawno również dowiedziałam się, ze cierpię na rwę kurczowa, a mój kręgosłup jest w bardzo złym stanie, co powoduje bardzo duże boleści. Dodam jeszcze, ze pracuje fizycznie. Czy moje dolegliwości zagrażają ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rwa kulszowa to dolegliwość polegająca na podrażnieniu biegnącego wzdłuż kręgosłupa nerwu kulszowego np. wskutek ucisku przez struktury kręgosłupa, to jest dysk. Jest bolesną, lecz dzięki leczeniu przemijającą dolegliwością, która w ciąży może nawracać. Ma to związek z rosnącą masą ciała, macicą i płodem, wskutek czego dochodzi m.in. do zmiany środka ciężkości.

Niemniej rwa kulszowa w żaden sposób nie zagraża ciąży, choć w tym okresie może być bardziej dokuczliwa, także z uwagi na ograniczone możliwości leczenia i rehabilitacji.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-posladka.

Co do złego stanu kręgosłupa, to niestety nie mogę się odnieść do tej kwestii, ponieważ nie napisała Pani, co Pani doskwiera lub co wynika z badań obrazowych. Jeżeli cierpi Pani na przewlekłe schorzenia, np. w postaci dyskopatii, to nie zagrażają one ciąży, choć mogą wymagać, zwłaszcza na późniejszym etapie, spoczynkowego trybu życia.

Więcej na ten temat pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.