Co mam zrobić z tym bólem pośladka w ciąży?

Witam jestem w 26 tygodniu ciąży i od 5 dni boli mnie prawy pośladek. Ból jest straszny, tępy nie mogę chodzić a już nie wspomnę o schylaniu się. I moje pytanie co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zbyt lakoniczny opis nie pozwala na stwierdzenie tego z całą pewnością, ale niewykluczone, że doskwiera Pani tzw. rwa kulszowa, będąca stosunkowo częstą przypadłością ciężarnych.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Nerw kulszowy, największy w naszym ciele, biegnie wzdłuż kręgosłupa. Gdy z powodu przeciążeń, urazów lub – jak w przypadku ciąży – zmiany środka ciężkości w kręgosłupie dochodzi do zmian, np., wysunięcia krążka międzykręgowego, pojawia się rwa.

Rwa to ostry ból promieniujący od pośladka (lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa) niekiedy aż do kolana. W takim wypadku należy unikać gwałtownych ruchów i obciążania kręgosłupa, a wskazany jest odpoczynek (w pozycji leżącej) lub, jeśli to możliwe, łagodne ćwiczenia.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-rwe-kulszowa.

Proszę zwrócić się do internisty – na podstawie zebranego wywiadu i badania fizykalnego będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć tę hipotezę i pokierować Panią dalej, np. do ortopedy czy fizjoterapeuty.

O bólu kręgosłupa w okresie ciąży może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.