Co znaczy ten skurcz e lewej łydce w ciąży?

Witam, jestem w 29 tygodniu ciąży, od dwóch tygodni borykam się z dość, chyba nietypowym objawem. Dokucza mi skurcz w lewej łydce, udzie oraz lewym pośladku. Biorę magnez 3x dziennie, ktory przepisał mi mój Ginekolog. W prawej nodze w ogole nie odczuwam żadnych skurczy, dlatego chciałabym sie upewnic, czy to normalne, ze to tylko ta lewa strona plus dodatkowo (lewy pośladek). staram sie rozciagac, ale chyba nic mi po tym.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani objawy mogą wskazywać zwłaszcza na dwie dolegliwości. Pierwsza z nich może mieć związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na magnez w okresie ciąży – wówczas wiele kobiet boryka się z niedostatkami tego pierwiastka. Ponieważ magnez ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni, to jego braki manifestują się przez wzmożone skurcze – zwłaszcza nóg, ale też drgania powiek oraz skurcze macicy. Ponieważ nie napisała Pani od jak dawna trwa suplementacja, nie sposób wykluczyć właśnie niedoboru magnezu jako przyczyny Pani dolegliwości. Zachęcam do lektury artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/zwiekszone-zapotrzebowanie-na-magnez.

Druga hipotetyczna, ale wysoce prawdopodobna w okresie ciąży dolegliwość, to rwa kulszwa – nerw kulszowy biegnie wzdłuż kręgosłupa, a podrażnienie go lub ucisk nań powoduje ostry ból przebiegający w takim miejscu, jaki wskazuje Pani. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/nerw-kulszowy-objawy-przyczyny-leczenie-zapobieganie.

W przypadku rwy kulszowej dolegliwości ze strony kręgosłupa są częstym problemem kobiet w ciąży i wraz z jej upływem zazwyczaj się nasilają. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty, który może zaproponować leczenie bezpieczne nawet dla ciężarnych. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-rwy-kulszowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.