Czy mam mimo wszystko wrócić do pracy?

Witam. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 7 stycznie z powodu rwy kulszowej. 8 mają kończy mi się zwolnienie, i okazało się że jestem w ciąży. Mam pracę fizyczna (ubieranie materacy które ważą od 9 kg w zwyż) Mam wrócić do pracy?

Redakcja abcZdrowie

Witam, z pewnością ma już Pani lekarza prowadzącego ciążę, zatem proszę z nim skonsultować tę sytuację. Niestety tylko on jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy grozi Pani nawrót choroby lub nasilenie dolegliwości z powodu pracy fizycznej. Na tak wczesnym etapie ciąży płód czy płyn owodniowy nie ważą tyle, by powodować nasilenie rwy kulszowej. Z kolei sama choroba, związana z uciskiem na nerw kulszowy zazwyczaj ma związek z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa i może nawracać. Więcej o rwie kulszowej przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka. Czas remisji choroby trudno określić – wiele zależy od skuteczności leczenia oraz stopnia nasilenia schorzenia powodującego rwę kulszową. Z pewnością negatywny wpływ może mieć praca fizyczna, zwłaszcza jeśli wymaga nadmiernego obciążania kręgosłupa. Tym, co mogę zasugerować, jest zasięgnięcie rady specjalisty, u którego podjęła Pani leczenie rwy kulszowej. On będzie wiedział najlepiej, w jakim stanie obecnie jest kręgosłup i czy stan zdrowia pozwala na powrót do pracy. Z kolei ciąża może być dodatkowym czynnikiem wpływającym na ewentualne zaostrzenie objawów korzeniowych, ale będzie to miało miejsce raczej na późniejszym etapie – kiedy pod wpływem rosnącego płodu zmieni się środek ciężkości w ciele oraz coraz większa waga będzie stanowiła dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Wówczas ginekolog może faktycznie zadecydować o konieczności zwolnienia. Zachęcam również do zapoznania się z metodami leczenia rwy kulszowej, być może wiedza ta będzie przydatna dla Pani w przyszłości: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-rwy-kulszowej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.