Co robić z tym bólem pobrzusza w 36 tygodniu ciąży?

Jestem w za chwilę w 36tc. Lekarz przepisał mi tabl dop, pimafucin w 35tc na infekcje. Więc drugi dzień je stosuje, zaczelo boleć mnie podbrzusze, pośladek prawy który promieniuje na nogę, że kuleję, dodatkowo jak leżę to drętwieje mi lewa noga (leżąc na prawym boku) czy mogę zażyć magnez? Czy coś się stanie? Bo podobno magnez powoduje zanikanie skurczy porodowych a mam mieć CC że względu na złe ułożenie dziecka..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani zażyć magnez, na pewno krótkotrwała suplementacja nie wpłynie negatywnie na brak postępu porodu. Proszę pamiętać, że w okresie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek gwałtownie wzrasta i przedawkowanie magnezu nie postępuje tak szybko.

Więcej informacji na temat magnezu pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/pierwiastek-zycia-magnez.

Co do dolegliwości, które Pani opisuje, to niewykluczone, że są one związane z kręgosłupem, a konkretnie – z nerwem kulszowym. W okresie ciąży, wraz ze wzrostem wagi i przesunięciem środka ciężkości, dochodzi do zaburzenia stabilności kręgosłupa. Może to powodować dolegliwości bólowe, a nawet ucisk na największy nerw w organizmie – nerw kulszowy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Rwa kulszowa często dotyka ciężarne w ostatnim trymestrze i objawia się bólami promieniującymi od kręgosłupa przez pośladek aż do jednej kończyny. W takiej sytuacji wskazany jest odpoczynek, niekiedy też konieczna jest fizjoterapia.

Być może także ten materiał okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc.

W razie gdyby ból się nasilał, proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.