Interpretacja wyników badania RTG kręgosłupa u czterdziestolatka

Otrzymałem wynik badania RTG kręgosłupa LS - 2 proj. dn. 05.02.2012 r. Wyrównana fizjologiczna lordoza lędźwiowa przy większym kącie ustawienia kości krzyżowej. Spina bifida w odcinku S. Wysokość trzonów L zachowana. Nieznaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1, z kręgozmykiem na ok. 4-5 mm i przerwaniem ciągłości łuków tylnych L5. Wielopoziomowe zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych, największe na pograniczu L-S.

Od pewnego czasu mam bóle na odcinku lędźwiowym po prawej stronie oraz czasami odczuwam ból na dolnym odcinku szyi. Przeszedłem już rehabilitację (laser, pole magnetyczne elektro itp.) oraz kriokomorę 10 sesji. W dalszym ciągu odczuwam bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Proszę o konkretną poradę lekarską oraz algorytm dalszego mojego postępowania. Proszę napisać, czy przedstawiony w opisie RTG wynik badania powinien być dla mnie niepokojący. Mam 41 lat, kiedyś uprawiałem zawodniczo sport i czy tego typu schorzenie kwalifikuje się na uzyskanie stopnia niepełnosprawności przy komisji lekarskiej? Jestem policjantem i nie wyobrażam sobie dalszej służby z nieodłącznym bólem kręgosłupa.

Witam!

Konieczna jest konsultacja lekarska - z neurochirurgiem bądź ortopedą oraz zwrócenie uwagi na występowanie objawów neurologicznych. Dobrze byłoby także poszerzyć diagnostykę (rezonans magnetyczny).

Zmiany przeciążeniowe, odpowiadają najprawdopodobniej zmianom zwyrodnieniowym, które powstały w wyniku działania na dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego nadmiernych sił. W postępowaniu zwraca się uwagę na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa.
Kręgozmyk to stan polegający na przesunięciu dwóch kręgów względem siebie (wyższy kręg ulega przesunięciu do przodu względem niższego kręgu). W jego wyniku dochodzi do utraty stabilności kręgosłupa, przewlekłych dolegliwości bólowych, czasem objawów neurologicznych. W zależności od obrazu klinicznego oraz stopnia kręgozmyku stosuje się leczenie zachowawcze (objawowe leczenie bólu oraz rehabilitacja) bądź operacyjne.
Spina bifida - to rozszczep kręgosłupa - ale proszę się nie obawiać, jest wiele odmian tej wady. U około 5% ludzi występuje rozszczep kręgosłupa ukryty, o którym często pacjenci dowiadują się przypadkowo. Dotyczy on zwykle jednego kręgu (u Pana opisywana w odcinku krzyżowym, bez sprecyzowania, czy dotyczy całego odcinka), nie daje zmian w obrębie rdzenia kręgowego i bardzo rzadko prowadzi do powstawania dolegliwości. Czasem w okolicy skóry nad miejscem rozszczepu znajduje się kępka włosów lub zagłębienie.
W przypadku braku patologii w obrębie rdzenia stosuje się leczenie objawowe (leki przeciwbólowe), rehabilitację ruchową oraz fizykoterapię.
Schorzenia te dają szansę na uzyskania stopnia niepełnosprawności, choć w dużej mierze zależy to od aktualnego stanu somatycznego.
Pozdrawiam serdecznie!