Interpretacja wyniku badania kręgosłupa czterdziestolatka

Witam! Badanie MR kręgosłupa L-S w sekw. TSE i StIR w czasie T1 i T2 zależnym. Wynik: Naczyniaki w trzonach Th12 i L1. Wysokość trzonów kręgów prawidłowa. Mieszane zmiany zwyrodnieniowe wokół odwodnionego krążka L5-S1. Uwypuklony krążek m-kręgowy L4-L5 przewęża dolne części obu otworów m-kręgowych. Na poziomie L5-S1 tylna, rozlana wypuklina przewęża nieznacznie wraz ze zmianami wytwórczymi w stawach m-kręgowych oba otwory m-kręgowe. Pozostałe zobrazowane przestrzenie m-kręgowe w normie. Stożek rdzenia i korzenie ogona końskiego bez patologii. Jakie mam objawy: - przy wysiłku fizycznym: ból, który nie pozwala normalnie funkcjonować, drętwienie lewej nogi i dziwne uczucie pod lewą stopą w okolicy palców, - przy pracy fizycznej pochylonej, po 20-30 minut - nie mogę się wyprostować, - przy pracy siedzącej: odrętwienie tylnego odcinka kręgosłupa przy pośladkach (możliwość wysiedzenie około 1 godzina), - nie mogę wystać 45 minut, czuję odrętwienie i ból.

Witam!

Naczyniaki trzonów kręgów to łagodne zmiany, które zwykle nie wywołują żadnych dolegliwości. Nie należy się nimi przejmować, jednak wskazana jest okresowa kontrola w badaniu obrazowym.

MRI kręgosłupa lędźwiowego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)).
Proces zwyrodnieniowy postępuje z wiekiem, ale przyczyniają się do niego także nadmierne przeciążanie kręgosłupa, otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa itp.

Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 4 i 5 kręgiem lędźwiowym oraz 5 kręgiem lędźwiowym i 1 kręgiem krzyżowym. Wypuklina, to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Przewężenie otworu międzykręgowego może powodować ucisk korzenia nerwowego, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd).

W postępowaniu stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe) lub operacyjne - w zależności od skuteczności leczenia zachowawczego, przeciwwskazań do leczenia operacyjnego, nasilenia objawów neurologicznych. Proszę skonsultować wynik z neurochirurgiem.

Pozdrawiam serdecznie!