Interpretacja wyniku badania RTG kręgosłupa u czterdziestolatki

Witam!

Odebrałam dziś wynik RTG kręgosłupa. Cytuję opis: Lewostronne wyboczenie osi kręgosłupa. Wyrośla kostne na przednich krawędziach trzonów L3-5. Zaostrzenie bocznych krawędzi trzonów L3-4. Wysokość tarcz międzykręgowych i trzonów kręgów lędźwiowych zachowana.

Proszę o interpretację opisu.

Witam serdecznie!

Na podstawie podanego opisu można wnioskować o niewielkich zmianach zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Ponadto w opisie radiolog opisuje nieznaczne skrzywienie kręgosłupa w stronę lewą. Na powierzchniach trzonów kręgów lędźwiowego trzeciego, czwartego oraz piątego znajdują się niewielkie wyrostki kostne, to znaczy że w opisanych okolicach pojawiły się niewielkie dodatkowe twory kostne, jednak nie ma to znaczenia klinicznego ani nie wiąże się z chorobą, podobnie jak zaostrzenie trzonów kręgów. Wysokość trzonów kręgów oraz krążków znajdujących się między nimi jest prawidłowa - to dla Pani dobra wiadomość, gdyż nie choruje Pani na dyskopatię. Bardziej dokładnym badaniem jest badanie metodą rezonansu magnetycznego. Każdy wynik powinien być zinterpretowany przez lekarza, który będzie miał możliwość wykonania badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu. Jeżeli ma Pani dolegliwości bólowe wskazana jest rehabilitacja medyczna.

Pozdrawiam