Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik rtg kręgosłupa

WITAM SERDECZNIE. ODEBRAŁAM DZISIAJ OPIS BADANIA, W KTÓRYM PISZE: W ODCINKU L/S KRĘGOSŁUPA LEWOSTRONNA SKOLIOZA Z ROTACJĄ TRZONÓW WZDŁUŻ OSI DŁUGIEJ. ZWĘŻENIE PRZESTRZENI MK L3/L4, L5/S1, Z ODCZYNEM WYTWÓRCZYM NA PRZEDNICH I BOCZNYCH KRAWĘDZIACH TRZONÓW. POZA TYM WYSOKOŚĆ TRZONÓW I KRĄŻKÓW MK W ODCINKU L/S KRĘGOSŁUPA W GRANICACH NORMY, DRONE OSTEOFITY NA KRAWĘDZIACH TRZONÓW. BARDZO PROSZĘ WYTŁUMACZYĆ MI, CO JEST GRANE.
ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Kręgosłup w odcinku lędźwiowo-krzyżowym jest skrzywiony bocznie (tzw. skolioza), a dodatkowo kręgi są skręcone względem osi długiej kręgosłupa w tym odcinku. Skrzywienia kręgosłupa powodują zaburzenia rozkładu sił działających na układ ruchu, przez co sprzyjają rozwojowi zmian zwyrodnieniowych. Typowym przykładem takich zmian są opisywane u Pani odczyny wytwórcze, wyrośla kostne na krawędziach trzonów kręgów (osteofity).

W obraz choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa wpisują się także zwężenia przestrzeni międzykręgowych, które najprawdopodobniej związane są z uszkodzeniem krążków międzykręgowych (dysków). Skutkować mogą one m.in. dolegliwościami bólowymi, zaburzeniami czucia związanymi z uciskiem na korzenie nerwowe. Badanie rtg kręgosłupa nie pozwala jednak na dokładne zobrazowanie tego procesu. Celem jego lepszej oceny lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy