Wynik badania radiologicznego kręgosłupa 38-latka

Witam . Odebrałem wynik badania radiologicznego RTG kręgosłupa L-S .Opis - Spłycenie lordozy lędźwiowej. Drobne osteofity na krawędziach trzonów kręgów. Na poziomieL4-L5 nieznacznie przewężona przestrzeń m-kręgowa. Wysokość trzonów kręgów i pozostałych przestrzeni m-kręgowych zachowana. Czy można bardziej naświetlić sprawę i jakie leczenie zastosować .mam 38 lat pracuję jako górnik p-z. Z góry dziękuje i oczekuję odpowiedzi od państwa .Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Opis badania radiologicznego kręgosłupa świadczy o zmianach zwyrodnieniowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Spłycenie lordozy lędźwiowej oznacza zniesienie fizjologicznego jego wygięcia ku przodowi w tym odcinku. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej L4-L5 świadczy o obniżeniu wysokości krążków międzykręgowych, co z czasem może powodować ucisk na korzenie nerwów wychodzących z tego odcinka kręgosłupa i m.in. dolegliwości bólowe. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów również należą do zmian o charakterze zwyrodnieniowym.
Z podanym wynikiem koniecznie należy zgłosić się do lekarza neurologa, który oprócz wyniku zbada Pana klinicznie i dopiero ustali dalsze postępowanie terapeutyczne. Pozdrawiam