Czy badania RTG są szkodliwe dla zdrowia?

Witam proszę o szybką odpowiedź. W ciągu 12 miesięcy miałam wykonane 2 rtg klatki piersiowej i 2 tomografie klatki piersiowej że względu na posmak krwi w ustach i guzki pozapalne. Czy te badania radiologiczne moga spowodować u mnie raka bo teraz zaczęłam się bać. Czy takie dawki promieniowania w jakikolwiek sposób mogły mi zaszkodzić?
KOBIETA, 29 LAT 5 miesięcy temu

Problem narażenia na promieniowanie dotyczy bardziej osób wykonujących zdjęcia niż pacjentów. Badania rtg wykonujemy z zasadą "jak tylko najmniej trzeba" ale nie może to zaburzać procesu diagnozy choroby. Dużo większą dawkę promieniowania niż badania diagnostyczne otrzymujemy na przykład podczas lotu samolotem (przykładowo lot z Polski do Tokio to tyle samo promieniowania jak 3 tomografie w okolicy jamy ustnej) a nie stwierdzono żadnej korelacji występowania nowotworów i pracy jako personel pokładowy w samolocie.