Czy telefon miał wpływ na wynik RTG?

Dzień dobry. Podczas wykonywania zdjęcia rtg rocznej córce, stałam przy niej. W kieszeni z przodu miałam telefon komórkowy. Na sobie miałam także kamizelkę osłonową. Czy telefon w mojej kieszeni mógł w jakikolwiek zakłócić wykonywane córce zdjęcie?
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu

Tran a promieniowanie

Promieniowanie radioaktywne może wpłynąć na powstanie nowotworów. Okazuje się jednak, że tran może hamować rozwój raka. Obejrzyj film i dowiedz się, więcej o zależności między tranem a promieniowaniem.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

telefon nie miał wpływu na wykonywane badanie. Gdyby doszło do artefaktów, czyli zakłóceń obrazu w postaci dodatkowych cieni, lekarz z pewnością by Panią poinformował.

Promieniowanie pochodzące z RTG, czyli promieniowanie rentgenowskie, nie wchodzi w interakcję z telefonami bądź metalowymi przedmiotami. Inaczej jest w przypadku promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w rezonansie magnetycznym. Wówczas może dojść do uszkodzenia sprzętu lub elektroniki czy rozmagnesowania karty.

Na przyszłość, profilaktycznie lepiej nie wnosić żadnych metalowych przedmiotów czy telefonów na badania radiologiczne.

Podobne pytania o metalowe przedmioty obecne podczas badania RTG pojawiały się już w naszym serwisie. Oto kilka przykładowych linków kierujących do nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/metalowe-przedmioty-podczas-badania-rtg-klatki-piersiowej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-rtg-z-metalowymi-przedmiotami-w-kieszeniach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty