Czy RTG może mieć zły wpływ na ciążę?
Witam, wczoraj miałam robione rtg porównawcze stopy. Przy pierwszym badaniu 2 tygodnie temu dostałam ochronę na okolicę brzucha i miednicę. Wczorajsze badanie miałam wykonane bez żadnej osłony. Jakie mogą być tego konsekwencje w dalszej lub bliższej przyszłości? Mam 30 lat, nie jestem w ciąży ale wyczytałam, że takie badanie powinno być wykonywane bezwzględnie w fartuchu ochronnym jak za pierwszym razem i teraz się zastanawiam jakie negatywne skutki może mieć takie badanie bez wymaganej ochrony?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
badanie RTG stóp odbywa się głównie w ich obszarze, a promieniowanie rentgenowskie docierające do jamy brzusznej, miednicy jest znikome, gdyż zmniejsza się ono wraz z odległością od źródła jego emisji.
Oznacza to, że brak fartucha ochronnego w tym przypadku nie powinien mieć negatywnego wpływu na zajście w ciążę w przyszłości.
W razie dalszych wątpliwości warto podjąć rozmowę z osobą przeprowadzającą badanie, która wytłumaczy, dlaczego w tej sytuacji nie zastosowano ochrony narządów rozrodczych.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących badania RTG.: https://portal.abczdrowie.pl/zdjecie-rtg-brzucha https://portal.abczdrowie.pl/zdjecie-rtg-w-chorobach-reumatologicznych https://portal.abczdrowie.pl/rentgen-badanie-rtg-wskazania-i-przeciwwskazania
https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-zlamanie-zdjecie-rentgenowskie-w-ortopedii