Jaki wpływ na ciążę ma promieniowanie podczas robienia zdjęcia RTG zęba?

Witam, Pracuje w gab stomatologicznym jako asystentka. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży. Jaki wpływ na ciążę ma promieniowanie podczas robienia zdjęcia RTG zęba? A czasami nawet kilkukrotnie...

Witam,

z reguły podczas wykonywania zdjęcia pacjent zostaje przez chwilę sam w gabinecie pod kontrolą wzrokową osoby wykonującej zdjęcie radiologiczne.
Obecnie stosuje się coraz bardziej nowoczesne aparaty rentgenowskie, radiowizjografię, które produkują bardzo małe dawki promieniowania. Dzięki temu ryzyko jest redukowane.
Jeśli musi być Pani przy pacjencie podczas wykonania zdjęcia (choć np. pozycjonery powinny tą konieczność wyeliminować) to trzeba stosować fartuch ochronny chroniący przed promieniowaniem. Dodatkowo osoby wykonujące zdjęcia rentgenowskie stosują dozymetry mierzące jaką dawkę promieniowania przyjmują.
Nigdy nie da się wykluczyć czy promieniowanie podczas robienia zdjęcia RTG zębów ma wpływ na rozwijający się płód czy nie. Zdjęcie zębowe to bardzo mała dawka promieniowania, niższa lub porównywalna do dawki otrzymywanej przez każdego z nas przez codzienne promieniowanie tła. O wiele wyższe promieniowanie człowiek otrzymuje na przykład podczas lotu samolotem.

Pozdrawiam