Czy dziecko może urodzić się przez to chore?

Witam. Pod koniec 6. tygodnia ciąży miałam robione zdjecia RTG zęba (2 albo 3x pod rząd) podczas zabiegu usuwania zęba. Nie mogę sobie przypomnieć, czy miałam założony fartuch. Czy dziecko może urodzić się przez to chore?

Pojedyncze małe zdjęcia zębowe nie stanowią dużego ryzyka dla płodu. Dawki uważane za szkodliwe są wielokrotnie większe niż podczas wykonania zdjęcia zębowego. W ciągu doby na organizm działa też np. promieniowanie kosmiczne, którego dawka przekracza dawkę przyjętą podczas zdjęcia. Dawki promieniowania z aparatów rentgenowskich są obecnie mocno ograniczone (przez coraz bardziej nowoczesny sprzęt), więc przy zachowaniu środków ostrożności (wykonanie zdjęcia tylko wtedy gdy jest to niezbędnie konieczne w procesie leczenia, stosowanie ochronnego fartucha) jest mała szansa by wyrządzić krzywdę zarówno kobiecie ciężarnej czy dziecku.