Jaki wpływ na zdrowie ma TK i RTG?

Witam, Boję się nowotworu z powodu dużej ilości tk I rtg. Proszę o określenie mniej więcej dawek jakie otrzymałam i bardzo proszę o szczerą odpowiedź czy mogę mieć jakieś konsekwencje wykonania tych badań? Wszystkie były zasadne kliniczne. Wszystkie badania miały miejsce na przestrzeni 8 lat. 2010r. Tk głowy bez kontaktu, 2010r. Rtg zębów panorama i boczne do aparatu, 2013r. Rtg zatok, 2013r. panorama zębów po aparacie ortodontycznym, 2018r. Rtg panorama zębów. Zęby mam słabe i pod stałą kontrola i teraz musiałam właśnie wykonać zdjęcie bo nowy stomatolog tego oczekiwał przed leczeniem. Czyli 6 przeswietlań w 8 lat. Czy to duże dawki? Czy nowotwór możliwy?

Promieniowanie jonizujące to nie tylko promieniowanie z urządzeń medycznych. Jest ono stale obecne w naszym otoczeniu, zarówno ze źródeł sztucznych (np.promieniowanie pracujących telewizorów czy monitorów), ale też promieniowanie kosmiczne przyjmowane podczas lotu samolotem czy codziennego życia. Średnią dawką, jaką pochłaniamy w Polsce, jest 3mSv czyli 3000 mikrosiwertów.
Przykładowo wykonanie panoramy zębów to dawka 10-20 mikrosiwertów. Tomografia głowy 2-4 mSv. Producenci aparatów rentgenowskich starają się jeszcze zmniejszyć te dawki.
Ilość wykonanych badań radiologicznych u Pani nie powinna Panią martwić. Pozdrawiam