TK głowy z kontrastem u 25-letniej osoby a możliwe następstwa

Witam mam 25 lat dostałem skierowanie na tomografię komputerową głowy 2-fazową z kontrastem w pobliskim szpitalu gdzie mam wykonać badanie jest tomograf Toshiba Asteion, 4 rzędowy czy to jest bardzo stary sprzęt ? czy generuje sporo większe dawki promieni niż tomograf 16, albo 32 rzędowy ? poddać się badaniu takim tomografem czy szukać nowszego ? słyszałem że już jedna tk bardzo uszkadza geny a ja mam ją mieć powtórzoną z kontrastem, czy moje dzieci mogą potem chorować przez tą moją tk głowy ?

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane obecnie w badaniach TK, są dawkami bezpiecznymi dla zdrowia. Badanie TK głowy z kontrastem to dawka promieniowania jonizującego 4 mSv. Dla porównania dawka tego samego promieniowania w trakcie lotu z Brukseli do Singapuru to 30 mSv. Oczywiście badania z użyciem promieniowania jonizującego należy ograniczyć do minimum dlatego też badania te wykonuje się tylko i wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego, gdzie lekarz podejmuję decyzję o wykonaniu badania na podstawie objawów, wskazań klinicznych, czyli wtedy kiedy jest to konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy. Co do aparatów to wiadomo, że im więcej rzędów tym lepiej. Aczkolwiek nie ma powodów do niepokoju jeśli badanie wykona się na aparacie 4 rzędowym. Gdyby jakikolwiek aparat RTG czy TK, byłby niesprawny to proszę mi wierzyć, pracownicy Działu Higieny Radiacyjnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, nie wydali by zgody na jego użytkowanie, a kontrole takie są przeprowadzane raz do roku. Proszę też nie wierzyć w to co Pan słucha, ponieważ wielu ludzi powiela mity dotyczące promieniowania rentgenowskiego. Jeśli ma Pan dalej jakieś pytania to proszę udać się do Pracowni TK, w której ma mieć Pan badanie i porozmawiać na ten temat z radiologiem w pracowni.

Pozdrawiam.