USG piersi, tomografia komputerowa a dawka promieniowania

witam.mialam robiona tomografie głowy 2 miesiace temu a teraz musze zrobic usg piersi.czy to nie bedzie za duza dawka napromieniowania tzn,najpierw tomografia glowy a krotko po niej usg piersi?

Witam serdecznie,

Dawka promieniowania jonizującego w przypadku badania TK głowy to 2-4 mSv, w zależności czy badanie TK było bez czy z kontrastem. Natomiast w badaniu USG nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego tyko ultradźwięki. Badanie USG jest badaniem bezpiecznym dla zdrowia i może być wykonywane również w trakcie ciąży np. badanie USG ginekologiczno-położnicze, USG piersi, USG jamy brzusznej etc. Dlatego proszę być spokojnym, nie ma powodów do obaw.

Pozdrawiam.

Podczas badania USG wykorzystuje się ultradźwięki, które nie są związane z promieniowaniem Rentgena. Nie mamy do czynienia tutaj z kumulowaniem dawki. Fala dźwiękowa w tym przypadku jest bardzo bezpieczna.