Bezpieczna dawka promieniowania RTG

Jestem po kilku zabiegach i badaniach z wykorzystaniem promieniowania jonizującego X. Łącznie w okresie 2-ch lat otrzymałam ponad 2 Gy. Jaka jest max. dawka promieniowanie rtg nieszkodliwa dla człowieka oraz czy mogę poddać się kolejnemu zabiegowi embolizacji ? Marzena

Aleksander Ropielewski

Nie można podać jednoznacznie poziomu jaki jest niebezpieczny. Duże znaczenie ma czas ekspozycji w jakim została Pani napromieniowana. Dla 2-ch lat jest to dawka, która nie jest niebezpieczna. Jeżeli korzyść z embolizacji jest większa niż ryzyko z napromieniania to na pewno warto wykonać zabieg.