Czy taka dawka promieniowania podczas TK jest bezpieczna?

Witam Dzisiaj miałem robiona tomografię jamy brzusznej z kontrastem. Dawka promieniowania na badaniu to 1227 mGy*cm. Czy to jest dużo? Może mi to jakoś zaszkodzić? Ile to jest msv?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonał Pan badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić narządy wewnętrzne znajdujące się w obrębie jamy brzusznej. To jedno z najdokładniejszych badań, które są łatwo dostępne i nie wymagają większego przygotowania.

Tomografia komputerowa wraz z podaniem środka kontrastowego pozwala na wykrycie najmniejszych zmian patologicznych w narządach wewnętrznych, pomaga też ocenić stan węzłów chłonnych.

Podczas tej diagnostyki wykorzystane jest promieniowanie jonizujące, które może wychwycić wszelkie nieprawidłowości, nawet te drobne.

Wiadomym jest, że takie promieniowanie jest szkodliwe dla DNA komórek. Podczas jednego badania dawka wynosi zazwyczaj od 2 do 8 mSV. Nie jest to znacząca dawka, pod warunkiem, że nie jesteśmy ciągle narażeni na taki rodzaj promieniowania. Pojedyncze badanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Pacjent nie jest napromieniowany bardziej, niż jest nie niezbędne, aby otrzymać dokładny obraz badania.

Należy wziąć również pod uwagę, że dzisiejsze aparatury różnią się tymi stosowanymi przed laty. Są one nowocześniejsze, dokładniejsze, a co najważniejsze – bezpieczniejsze.

W razie wątpliwości zalecamy Panu konsultację z lekarzem radiologiem lub internistą. Specjalista będzie mógł odpowiedzieć na nurtujące pytania i zapewnić o zachowaniu bezpieczeństwa przy takiej diagnostyce.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

https://portal.abczdrowie.pl/przebieg-badania-tomografii-komputerowej

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-obrazowa-tk-oszczednosc-srodka-kontrastowego-jakosc-bez-zmian

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.