Dawka mGy podczas embolizacji

Szanowni Państwo, mam pytanie z zakresu radiologii. W marcu doszło u mnie do krwawienia podpajęczynówkowego z przebiciem do komór, przyczyną był naczyniak mózgu. Podczas embolizacji otrzymałam dawkę 8266 mGy. Ogólne informacje znalezione w internecie mówią, że jednorazowa dawka 5Gy na całe ciało to dawka śmiertelna - czy skupienie promieniowania na samej głowie przesuwa ten próg? Jakie mogą być skutki długofalowe przyjęcia takiej dawki? Dziękuję za odpowiedź - Joanna

Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o jednorazową dawkę śmiertelną promieniowania jonizującego na całe ciało, co z pewnością autorowi przeczytanego artykułu przez Panią chodziło o 50 Gy, a nie jak Pani podała 5 Gy. Definicja choroby popromiennej mówi, że jednorazowa dawka promieniowania jonizującego, w skutek której dochodzi do natychmiastowej śmierci to 50 Gy i wyższe. Dawka promieniowania jaką otrzymała Pani w trakcie zabiegu embolizacji, jest dawką dopuszczoną do praktyki klinicznej z zakresu radiologii zabiegowej, więc nie powinna mieć Pani obaw co do skutków otrzymanej dawki promieniowania.
Mimo wszystko sugeruję aby skonsultowała się Pani z lekarzem przeprowadzającym zabieg lub innym pracującym w Pracowni Radiologii Zabiegowej, w której miała Pani wykonany zabieg i z nim porozmawiała o szczegółach i obawach Pani dotyczących promieniowania. Są to osoby najbardziej kompetentne do udzielenia Pani wszystkich odpowiedzi.

Pozdrawiam.