Tomografia brzucha z kontrastem

Witam! Bardzo proszę o wyjaśnienie: tomografia brzucha z miednica z kontrastem została wykonana 16-rzędowym aparatem, jaką dawkę promieniowania dostarcza taki aparat? czy jest to 20 mSv tak jak piszą źródła i czy jest to duże ryzyko zachorowalności ? Strasznie się boję :(

Witam serdecznie,

Po pierwsze dawki promieniowania jonizującego stosowane obecnie w radiologii, w tym TK czy RTG są dawkami bezpiecznymi. Oczywiście nie należy wykonywać tych badań zbyt często, tylko wtedy kiedy jest ku temu potrzeba. Stąd też badania te można wykonać tylko i wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego. Wówczas lekarz z procesie diagnostycznym, decyduję się na badanie np. TK, jeśli jest ono mu niezbędne do postawienia diagnozy oraz ma ku temu wskazania kliniczne. Jednym słowem proszę się nie bać. Dawka promieniowania jonizującego w przypadku TK jamy brzusznej z kontrastem to ok. 10 mSv. jeśli ma Pani dalej obawy to proszę udać się do pracowni TK, która wykonywała badanie u Pani i porozmawiać z radiologiem na ten temat.

Pozdrawiam.