TK głowy i TK jamy brzusznej w krótkim odstępie czasu

Witam mam mieć TK głowy z kontrastem w IX i TK jamy brzusznej i miednicy z kontrastem w XI czy nie jest to zbyt ryzykowne dla zdrowia?nadmieniam iż oba badania muszę mieć zrobione tylko nie wiem co może się stać jeśli będą tak małe odstępy

Witam serdecznie,

Badania z użyciem promieniowania jonizującego należy ograniczyć do minimum i wykonywać wówczas kiedy badania obrazowe są niezbędne lekarzowi do postawienia rozpoznania. Jeśli w Pani przypadku lekarz zlecił badania TK w odstępie dwóch miesięcy to znaczy że miał ku temu wskazania kliniczne. Dla uspokojenia Pani, muszę nadmienić iż dawki promieniowania rentgenowskiego w radiologii są dawkami bezpiecznymi.
Reasumując proszę zaufać lekarzowi i wykonać badania TK zlecone przez niego. A jeśli Pani nadal ma wątpliwości to proszę porównać o nich ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam.