Czy dawka promieniowania była zbyt duża?

W marcu że względu na problemy z kręgosłupem miałam robione w sumie 9 pozycji RTG ruchome i następnie 2 tygodnie później robiono mi 2 razy tomograf ( w odstępie 3 dni ) szczęki ze względu na ɓól zęba. Czy jestem już niebezpiecznie napromieniowana?
KOBIETA, 56 LAT około miesiąca temu

Tomografia komputerowa 3D

Tomografia to badanie, które może posłużyć wykryciu schorzeń neurologicznych lub laryngologicznych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej w trójwymiarze.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Rozumiem Panią, obawy związane z ekspozycją na promieniowanie podczas badań diagnostycznych są całkowicie naturalne. Ważne jest, by mieć świadomość, że zarówno RTG kręgosłupa, jak i tomografia komputerowa są badaniami, które faktycznie wykorzystują promieniowanie rentgenowskie, jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie - https://portal.abczdrowie.pl/jakie-jest-ryzyko-napromieniowania.

W przypadku badań, o których Pani napisała (serii RTG kręgosłupa i dwukrotnej tomografii szczęki) ważne jest podkreślenie, że lekarze zalecają te badania, gdy uznają, że potencjalna korzyść diagnostyczna przewyższa potencjalne ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie. W kontekście stosowania promieniowania medycyna opiera się na zasadzie, którą można sformułować: „tak mało jak to możliwe, ale tak dużo jak to konieczne”.

Jeśli chodzi o wskazanie bezpiecznego poziomu napromieniowania, to jest on bardzo trudny do jednoznacznego określenia, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i liczba wykonanych badań, obszar ciała poddany badaniu, a także indywidualna wrażliwość organizmu na promieniowanie. Dla przykładu, tomografia komputerowa szczęki może wiązać się z nieco większą dawką promieniowania niż pojedyncze zdjęcie RTG, jednak lekarz lub technik radiologi zawsze stara się wykorzystać jak najmniejszą efektywną dawkę.

Jeśli ma Pani obawy związane z napromieniowaniem, warto omówić je bezpośrednio z lekarzem, który zlecał badania. W przyszłości może Pani również zapytać o możliwość przeprowadzenia badań alternatywnych, które nie wykorzystują promieniowania rentgenowskiego, jak np. rezonans magnetyczny (MRI), jeśli będzie to możliwe i uzasadnione medycznie.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego i mam nadzieję, że te informacje przyniosły Pani pewną ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty