Tomografia komputerowa zatok. Czy promieniowanie może mi zaszkodzić?

Mam 17 lat. Za tydzień będę miał robioną tomografię komputerową zatok czołowych z powodu kostniaka. Czy promieniowanie może mi w jakiś sposób zaszkodzić? Czy napromieniowaniu ulegną tylko zatoki?

17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie tomografii komputerowej zatok, a w praktyce głowy jest badaniem rentgenowskim. Dawki promieniowania przyjmowane podczas tego badania są większe niż w przypadku tradycyjnego badania rentgenowskiego, ale jest to badanie bezpieczne.
W przypadku zmian w obrębie zatok jest nieodzowne.
Dobrze, że przejmujesz się swoim zdrowiem. Proponuję poddać się badaniu. W tej chwili pracownie tomograficzne muszą spełniać normy i posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Jednorazowe badanie nie zwiększa praktycznie ryzyka powikłań popromiennych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.