Tomografia komputerowa dla 16-latka

syn ma 16 lat, od 2 miesięcy boli go w dolnej części kręgosłupa, byliśmy u ortopedy który dal skierowanie na tomograf, czy nie jest to szkodliwego dla młodego chłopaka, słyszałam że jest to duża dawka promieniowania, czy nie lepiej zrobić rezonans?

Witam serdecznie,

Zbyt częste wykonywanie badań TK lub innych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie nie ma obojętnego wpływu na organizm żywy, dlatego nie zaleca się częstego ich wykonywania. Lekarz kierując na diagnostykę TK zarówno u osób dorosłych jak i dzieci, kieruję się wskazaniami klinicznymi, dlatego też bez powodu na badanie tomografii komputerowej nie kieruje pacjenta.
Dlatego proszę się nie bać, tylko poddać syna badaniu TK.

Pozdrawiam.