Jak często można wykonywać tomografię komputerową?

Mam pytanie następującej treść. Jak często można wykonywać Tomografie Komputerową? Osobiści czekam na KT barku po urazie 3 stycznia 2014 r. 22 stycznia głowy i 3 lutego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Proszę o szybka i wyczerpująca odpowiedz z góry Dziękuję.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, badania obrazowe powinny być wykonywane wobec wyraźnych wskazań, w jak najmniejszej ilości. Nie ma wobec tego "limitu" badań, ponieważ w razie konieczności potrzebne badania muszą zostać wykonane.
Dokładna dawka promieniowania zależy od rodzaju aparatu i techniki zdjęcia (TK spiralna, wielorzędowa). Średnio przyjmuje się, że TK całego ciała wiąże się z pochłonięciem promieniowania w dawce 10 mSv, natomiast dla porównania dawka, dla której udowodniono zwiększone ryzyko nowotworów do >100 mSv/rok.
Każdy tomograf posiada wbudowany licznik promieniowania, przed badaniem uwzględniane są poprzednie (zapisane w systemie komputerowym) badania TK i dawki promieniowania przyjęte w trakcie ich wykonania (chyba, że badanie ma miejsce w różnych ośrodkach, wtedy fakt innych badań należy zgłosić personelowi przed badaniem).