Czy tomografia komputerowa zwiększa ryzyko raka?
Dzien dobry, mam pytanie na temat dawki promieniowania podczas tomografii komputerowej.Rok temu mialam robiona tomografie komputerowa brzucha bez kontrastu, a w tym roku kolejna tym razem z kontrastem. Czy to prawda ze jest to badanie z najwieksza szkodliwa dawka dla organizmu i czy ryzyko powstania raka w przypadku zrobienia dwoch tomografiach brzucha w ciagu zycia jest teraz dla mnie o wiele wyzsze? Jestem kobieta 38 lat.

KOBIETA, 38 LAT 6 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
dawka promieniowania rentgenowskiego, która jest przyjmowana podczas badania tomografii komputerowej, jest zależna od miejsca poddanego obrazowaniu, a także metody przeprowadzanego badania itp.
Jednorazowa tomografia nie powinna negatywnie wpływać na zdrowie, zwłaszcza że jest ona wykonywana z zalecenia lekarza tylko w niektórych, koniecznych przypadkach i wtedy przewyższa to ewentualne ryzyko.
W przypadku niskich dawek promieniowania jonizującego, jakie docierają do organizmu w trakcie badania TK, naukowcy stwierdzili, że ryzyko nowotworów jest praktycznie zerowe i wzrasta ono wraz z ilością przyjmowanych promieni.
Podsumowując, istnieje małe prawdopodobieństwo, że w związku z wykonaną TK zachoruje Pani na raka, dlatego nie powinna się Pani tym przejmować, zwłaszcza gdy tego typu diagnostyka jest konieczna do oceny aktualnego stanu zdrowia.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących tomografii komputerowej: https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa-zdjecie
https://portal.abczdrowie.pl/czy-tomografia-komputerowa-jest-bezpieczna
https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa-3d
https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-dziala-tomografia-komputerowa