Jaki wpływ na organizm mają często wykonywane tomografie komputerowe i zdjęcia RTG?

Witam, chciałabym prosić o informację, jak często można wykonywać badania tomografii komputerowej? Pytam dlatego, ponieważ od 3 miesięcy mam nawracający kaszel i usłyszałam od mojego lekarza rodzinnego, że możliwe że wskazana byłaby tomografia płuc. Wiem jak funkcjonuje tomograf i na czym polega. Pytam o jego częstotliwość, ponieważ w terminie od maja do sierpnia miałam robione 2 x RTG i 2 x tomografię innych części ciała w związku z ich dolegliwościami. W grudniu miałam RTG zęba robione radiografią cyfrową. Trochę martwi mnie częstotliwość tych badań, stąd moje pytanie. A może tomografię płuc można zastąpić rezonansem klatki piersiowej lub też istnieją tomografy eliminujące promieniowanie? Dziękuję za odpowiedź.

Mechanizm działania tomografii komputerowej polega na użyciu skumulowanej wiązki promieni rentgenowskich, pochodzących z poruszającej się lampy oraz komputerowej analizy minimalnych różnic w pochłanianiu promieni przez różne struktury. Tomografia komputerowa jest obecnie podstawową i niezastąpioną metodą diagnostyczną we wszystkich dziedzinach medycyny. Dzięki coraz lepszej aparaturze, krótkiemu czasowi trwania badania dawka promieniowania jest niewielka, nie zagraża zdrowiu i życiu osoby badanej. Dodatkowymi zaletami tomografii komputerowej jest jej nieinwazyjność i powtarzalność. W uzasadnionych przypadkach, gdy istnieje konieczność zbadania kilku narządów, stan pacjenta pogarsza się lub dołączają się nowe objawy chorobowe, tomografia komputerowa może być wykonywana nawet codziennie (różne narządy mogą być badane tego samego dnia). O tym, jak często, w jakich odstępach czasu istnieje potrzeba wykonania tomografii komputerowej decyduje lekarz, na podstawie analizy wskazań i przeciwwskazań odnoszących się do danego pacjenta. Narażenie na taka dawkę promieniowania jonizującego teoretycznie zwiększa nieznacznie ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe, jednak nad ryzykiem tym zdecydowanie przeważają korzyści dla zdrowia wynikające z uzyskania dokładnego rozpoznania. W przypadku płuc rezonans magnetyczny raczej jest słobodiagnostyczną metodą obrazowania (stosuje się w przypadku guzów płuc naciekających ścianę klatki piersiowej).