Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy TK płuc jest bezpiecznym badaniem?

Czy tomografia komputerowa płuc jest bezpieczna? Od roku odksztuszam wydzielinę ,poza tym czuję się dobrze. Niepokoi mnie jednak ciągłe odksztuszanie ,niekiedy gęstej o zmienionym kolorze wydzieliny. Rtg płuc nic nie wykazało. Spirometria jest również OK
MĘŻCZYZNA, 63 LAT 2 miesiące temu

Przebieg badania tomografii komputerowej

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tomografia komputerowa, podobnie jak badanie RTG, wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania obrazu poszczególnych narządów i części ciała. Jest badaniem szybkim, bezbolesnym, a dzięki nowoczesnej technice – także bezpiecznym.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-tomografia-komputerowa-jest-bezpieczna.

Oczywiście, ponieważ, tak jak wspominałam, badanie TK wykorzystuje promieniowanie, to jest obwarowane kilkoma zasadami. Przede wszystkim absolutnym przeciwwskazaniem jest ciąża. Dodatkowo nie należy zbyt często korzystać z tej technologii – najlepiej nie więcej niż dwukrotnie w ciągu roku.

O bezpieczeństwo pacjenta dba lekarz, który kieruje na badanie TK – na podstawie dolegliwości. historii choroby, a także w oparciu o wiedzę o poprzednich badaniach pacjenta decyduje o zakwalifikowaniu go do tomografii komputerowej lub zleca badanie MRI, które pozostaje bez wpływu na zdrowie pacjenta.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/w-jakich-przypadkach-szczegolnie-siegamy-po-tomografie-komputerowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy