Czy powtarzanie TK może wywołać nowotwór?
Czy zrobienie tomografi brzucha 2 razy na przestrzeni 2 lat wiąże się z dużym ryzykiem choroby nowotworowej?

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
tomografia komputerowa jest badaniem obrazowym, podczas którego wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Nie jest ono obojętne dla ludzkiego organizmu, dlatego badania nie można wykonywać dowolną ilość razy.
O tym, kiedy konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej decyduje zawsze lekarz, który daje odpowiednie skierowanie. Pojedyncze badanie nie jest dużym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego nie warto z niego rezygnować, jeśli faktycznie sytuacja tego wymaga.
Ryzyko wystąpienia nowotworów na skutek promieniowania nie jest możliwe do określenia przy pomocy danych liczbowych, jednak nie jest ono duże, zwłaszcza, jeśli zachowała Pani dwuletni odstęp pomiędzy poszczególnymi badaniami.
O tym, czy tomografia jest bezpieczna pisaliśmy w tekście:
https://portal.abczdrowie.pl/czy-tomografia-komputerowa-jest-bezpieczna.
Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-mozna-robic-tomografie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-mozna-wykonywac-badania-tomografii-komputerowej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tk-zwieksza-ryzyko-raka.