Czy TK miało wpływ na wczesną ciążę?

Prosze o informacje czy wykonanie tomografii komputerowej glowy moglo miec zly wplyw na 4 tygodniowa ciaze. W dzien badania test ciazowy byl negatywny lecz nastepnego dnia wyszedl powytywny. Byl to 26 dzien cyklu. Bardzo marwie sie,ze na tak wczesnym etapie promieniowanie moglo miec bardzo zly wplyw na zarodek.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tomografia komputerowa jest badaniem przeciwwskazanym w ciąży. Wysoka dawka promieniowania może być bowiem szkodliwa dla rozwijającego się płodu.

Nie można brać jednak tego za pewnik, ponieważ zdarzają się sytuacja, kiedy kobieta w ciąży musi zostać poddana temu badaniu z uwagi na stan swojego zdrowia. Nie zawsze oznacza to, że promieniowanie zaszkodzi dziecku, choć trzeba być świadomym ryzyka.

Proszę jednak nie martwić się na zapas – stres z pewnością nie jest wskazany w tym szczególnym czasie.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym projekcie. Znaleźć je można po kliknięciu w poniższe linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tomografia-komputerowa-we-wczesnej-ciazy-jest-szkodliwa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wykonanie-tomografii-glowy-moze-zaszkodzic-dziecku-jesli-jestem-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-wykonania-tomografii-komputerowej-glowy-w-10-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.