Czy TK klatki piersiowej może mieć wpływ na zarodek?

Dzien dobry mam pytanie. W tym cyklu miałam bardzo skąpą miesiączkę po jej zakończeniu odrazu w 8 dniu cyklu zauważyłam płodny śluz w 10 dniu cyklu zrobiłam test owulacyjny który potwierdził wysokie stezenie hormonów w 8 dniu cyklu odbyłam również pełny stosunek z mężem bez zabezpieczenia. W 12 dniu cyklu miałam badanie tk klatki piersiowej z kontrastem czy istnieje możliwość ciąży i czy jeżeli byłabym świeżo po zapłodnieniu to czy to badanie nie wpłynie na dziecko. Bardzo proszę o odpowiedz
KOBIETA, 29 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro odbyła Pani stosunek z mężem bez zabezpieczenia w dniu owulacji, to jak najbardziej istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W takiej sytuacji bezpieczniej byłoby przełożyć tomografię komputerową na inny termin.

Badanie to jest przeciwwskazane w okresie ciąży, gdyż promieniowanie wykorzystywane podczas tomografii komputerowej może być szkodliwe dla płodu. Była Pani zaledwie kilka dni po stosunku, więc ciężko określić, jaki wpływ miałoby to badanie na ewentualne zapłodnienie.

Proszę nie stresować się na zapas i za około 14 dni sprawdzić, czy faktycznie zaszła Pani w ciążę. Poniżej umieszczamy przykładowe pytania z tej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tomografia-komputerowa-we-wczesnej-ciazy-jest-szkodliwa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-wykonac-tomografie-komputerowa-podczas-staran-o-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tk-zagrozilo-rozwojowi-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.