Czy TK zagroziło rozwojowi ciąży?

Witam, dowiedziałam się, że jestem w ciąży 16 marca, poziom b-hcg wynosił wtedy 5,4 - dwa dni później wynosił już 17,5 (swoją drogą, czy to nie za szybki przyrost?), 10 marca wykonano u mnie tomografię stożkową górnego zęba (miałam założony fartuch ochronny), czy badanie mogło potencjalnie doprowadzić do wad genetycznych? Wiem, że jest groźba wczesnego poronienia, ale skoro do niego nie doszło, to czy coś jeszcze zagraża dziecku? Do zapłodnienia mogło dojść pomiędzy 3, a 7 marca.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej. Ta metoda diagnostyczna wykorzystuje bowiem promieniowanie, które może być niebezpieczne dla płodu.

Ciężko jednak przewidzieć dalsze losy i ocenić ryzyko związane ze szkodliwością badania w Pani przypadku. Niestety największe ryzyko niesie ze sobą badanie wykonane w pierwszym trymestrze z uwagi na możliwość wystąpienia wad wrodzonych płodu oraz poronienie. Nie jest to jednak przesądzone, ponieważ równie dobrze dziecko może urodzić się zdrowe.

Proszę być pod opieką ginekologa, wykonywać wszystkie badania, które on zleci i być dobrej myśli. Szukając pozytywnych aspektów w tej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, że była to tomografia zęba, a więc badanie skupione było na górnej części ciała. Ponadto badanie wykonane było w niedługim czasie po zapłodnieniu, a więc nie doszło jeszcze do organogenezy, czyli powstania narządów co zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tomografia-komputerowa-we-wczesnej-ciazy-jest-szkodliwa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wykonanie-tomografii-glowy-moze-zaszkodzic-dziecku-jesli-jestem-w-ciazy,https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-wykonania-tomografii-komputerowej-glowy-w-10-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.