Czy może mieć to negatywny wpływ na rozwój płodu?
Witam, w 3- 4. tygodniu ciąży(kilka dni po zapłodnieniu miałam zrobione RTG dłoni. Byłam po wypadku i nie został mi nałożony fartuch ochronny. Czy może mieć to negatywny wpływ na rozwój płodu? Obecnie 8 tydzień ciąży

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
niestety ciężko jest przewidzieć, czy badanie, które miała Pani w bardzo wczesnej ciąży będzie miało wpływ na rozwój płodu.
Kluczowe są tutaj wyniki badań, które zapewne regularnie Pani wykonuje. Z nich dowie się Pani, jak rozwija się dziecko. Możliwe, że sytuacja ta nie będzie miała żadnego wpływu na rozwój ciąży.
Nasza ekspertka jest zdania, iż ekspozycja na promieniowanie RTG w bardzo wczesnej ciąży może doprowadzić do poronienia, natomiast ryzyko powstania wad nie jest duże. Aktualnie w badaniach obrazowych stosuje się nieduże dawki promieniowania.
Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-badaniu-rtg-moglo-dojsc-do-uszkodzenia-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rtg-we-wczesnej-ciazy-jest-niebezpieczne,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-kregoslupa-i-krwawienia-we-wczesnej-ciazy.