Czy wykonanie tomografii głowy może zaszkodzić dziecku, jeśli jestem w ciąży?

Proszę o poradę. Miałam wypadek rowerowy, stłuczoną głowę i trafiłam do szpitala, gdzie zrobiono mi tomografię głowy i szyi. Na drugi dzień po wypadku zrobiłam test ciążowy, wynik był negatywny, ale ponieważ to moja druga faza cyklu i wciąż obawiałam się ciąży, to za dwa dni zrobiłam kolejny test i jakby była lekka druga linia. Mam pytanie - czy owa tomografia mogłaby zaszkodzić mojemu płodowi, gdyby się okazało, że jestem w ciąży? Dziekuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badanie tomografii komputerowej wiąże się ze szkodliwym promieniowaniem jonizującym, lecz nie jest to jednoznaczne z tym, że badanie to będzie miało istotny negatywny wpływ na rozwój płodu. Ryzyko, że wystapią u dziecka niekorzystne zaburzenia jest bardzo niewielkie.

Poza tym, istnieją przypadki, że kobietom w ciąży wykonuje się badanie tomografii komputerowej. Dzieje się tak wówczas, gdy niewykonanie badania wiąże się z dużym ryzykiem zagrożenia życia matki.