Tomografia i niebezpieczeństwo

Mój tata miał 18 lat temu operacje na głowę, miał usunięty ropień w lewej półkoli mózgu i w związku z tym mam pytanie. Czy zrobienie tomografii teraz wiąże się z jakimkolwiek niebezpieczeństwem?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badanie tomografii komputerowej jest stosunkowo bezpieczne i ma niewiele przeciwwskazań (jest nim np. ciąża – choć w przypadku stanu zagrożenia życia, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie). Przebyte operacje neurochirurgiczne nie są przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej. Oczywiście badanie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, którego nadmierna ilość wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia. Dodatkowo, jeśli ma to być badanie dwufazowe (to jest z podaniem kontrastu), wówczas należy zachować większe środki ostrożności i przed decyzją o wykonaniu badania, należy uwzględnić stopień wydolności nerek oraz czy w przeszłości występowała alergia na środek kontrastowy.