Tomografia głowy - jakie niebezpieczeństwa, skutki, jak często?

3 lata temu miałam wykonaną tomografię głowy. Byłam po urazie. Wczoraj miałam kolejną ze względu na ból głowy i karku. Czy to nie za często? Jakie mogą pojawić się skutki przy tak częstej tomografii? Proszę o odpowiedź. Czy mogę coś teraz zrobić żeby zniwelować napromieniowanie przez tomograf??

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie da się zniwelować promieniowania jonizującego wykorzystywanego w badaniu tomografii komputerowej. Promieniowanie to wiąże się z potencjalnym zagrożeniem zdrowia organizmu, dlatego też badanie to powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy są do tego wskazania.

Częste wykonywanie badania tomografii komputerowej głowy może mieć pewien niekorzystny wpływ na sprawność funkcji poznawczych mózgu, choć jeśli istnieją ważne wskazania do jego wykonania, to jest to kwestia najważniejsza. Dwa badania w ciągu trzech lat to dość często, ale myślę, że nie jeszcze nie bardzo niepokojąco często.

Jeśli okazałoby się, że w niedługim czasie byłoby rozważane kolejne badanie, proszę pokazać lekarzowi wyniki poprzednich (klisze i opisy), może pozwoli to z niego zrezygnować.