Tomografia głowy - zbyt często?

Jestem mężczyzną, mam 32 lata. Kilka dni temu robiono mi tomografię głowy. Najgorsze jest to, że robiono jedną (bez i z kontrastem) w środę, a kolejną (angio TK głowy) w czwartek (również bez i z kontrastem). Jakkolwiek poważne były wskazania do takiego badania jestem przerażony taką ich częstotliwośćią i szkodliwym wpływem na mój organizm. W rezultacie okazało się, że jestem zdrowy, ale przecież przyjąłem potężną dawkę promieniowania X. Lekarze (prowadzący i ordynator neurologii) nie widzieli w tym problemu, mówili, że dawka wcale nie jest taka duża. Ja natomiast obawiam się skutków takiego postępowania w perspektywie najbliższych lat. Myślę , że mnie oszukują co do nieszkodliwości tych badań. Napiszcie proszę co o tym sądzicie. Czy to normalne? Czy bardzo szkodliwe? Nie spotkałem się w internecie z tak częstym badaniem TK. Ktoś pisał, że raz na 3 lata to jest często, więc co ja mam powiedzieć?! Co z promieniami X? Co z moimi nerkami po kontraście? Lekarze traktują nas jak jednostki chorobowe, a nie ludzi.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Radiolodzy zalecają, aby badanie tomografii komputerowej o ile jest to możliwe wykonywać maksymalnie 3 razy w roku.

Czasami jedna są sytuacje, gdy pacjent musi przejść to badania luba nawet inne radiologiczne badania więcej razy.

Faktem jest, iż tomografia komputerowa wydziela promieniowanie, które może ale nie musi być szkodliwa dla organizmu człowieka.

Lekarz każdorazowo musi rozważyć korzyści jak i skutki uboczne wynikające z przeprowadzenia badania.
Jeżeli korzyści przewyższają ewnetualne ryzyko wtedy pacjent poddawany jest badaniu.
Tak zapewne było w Pana przypadku.Żaden lekarz niepotrzebnie nie narażałby pacjenta na zagrożenie. Badanie KT jest badaniem drogim, dlategpo tym bardziej nie jest ono stosowane powszechnie, jedynie w określonych sytuacjach.

Uważam, że nie powinien się Pan martwić, gdyż badanie to pozwoliło wykluczyć zapewne poważne schorzenie, co zdecydowanie było najważniejsze w tej sytuacji.

Pozdrawiam!