Jak często można robić tomografię?

Witam. Jak często można robić tomografia. W listopadzie miałam 2 razy rezonans i prześwietlenie płuc i bioder. Wggrudniu scyntygrafie w styczniu mam mieć TK jamy brzusznej a w lutym TK kości. Zastanawiam się czy nie za dużo

Witam serdecznie,

Badanie MRI (pot. rezonans magnetyczny) jest badaniem bezpiecznym, więc nie musi Pani się martwić, za każdym razem poddając się badaniu. W pozostałych badaniach stosuję się promieniowanie rentgenowskie (TK czy RTG) i radioizotopy (scyntygrafia). Nie są one obojętne dla organizmu żywego, dlatego ich ilość należy ograniczyć do minimum. Dlatego badania te można wykonać na podstawie skierowania lekarskiego. Lekarz kieruję pacjenta na diagnostykę radiologiczną i scyntygraficzną w momencie kiedy jest ona niezbędna do postawienia diagnozy oraz na podstawie wskazań klinicznych. Dlatego też Pani ma badania rozłożone w czasie a nie dzień lub tydzień po tygodniu. Proszę zaufać lekarzom, a jeśli ma Pani wciąż pytania bądź wątpliwości proszę udać się do lekarza prowadzącego lub rodzinnego i z nim na ten temat porozmawiać.

Pozdrawiam.