Kilka zdjęć RTG a choroba popromienna

Witam czy po 4 rtg i dwoch tomografach komputerowych w ciagu pol roku moge byc chora na chorobe popromienna? Moja znajoma chwycila sie za glowe jak uslyszala ile razy zostalam naswietlona. W internecie pisze ze oo takiej dawce rozwija sie rak. Denerwuje sie bardzo prosze o wyczerpujaca odpowiedz

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego obecnie stosowane w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi dla pacjenta. Oczywiście promieniowania rtg nie jest obojętne dla orgiazmu, dlatego należy ograniczyć ilość badań radiologicznych z użyciem promieniowania rentgenowskiego do minimum. Dlatego badania te można wykonać tylko i wyłącznie na podstawie skierowania. Jeśli lekarz widzi wskazania kliniczne oraz badanie jest mu niezbędne do postawienia rozpoznania i włączenia prawidłowego leczenia, wówczas kieruję na diagnostykę radiologiczną. :Lekarz klinicysta nie skieruję pacjenta na badanie RTG czy TK, jeśli ono nie jest konieczne. Dlatego nie należy się bać i przede wszystkim nie słuchać znajomej ani wypowiedzi pacjentów na forach internetowych. Jeśli ma Pani wątpliwości to proszę udać się do lekarza rodzinnego lub radiologa, celem porozmawiania i odpowiedzi na Pani pytania.

Pozdrawiam.